LKS Przełom Besko - strona nieoficjalna

Strona klubowa
Herb
 • JEDNO SERCE JEDNO BIECIE PRZEŁOM BESKO NA CAŁE ŻYCIE!!!
 • Aktualności:
 • 2017-12-01 Program ,,Klub"
 • 2017-10-14 Czas na Grabowiankę!
 • 2017-05-04 Nowy news
 • Wyniki ostatniej kolejki:
 • Iskra Przysietnica - Czarni Jasło 1:3
 • Ostoja Kołaczyce - Start Rymanów 2:5
 • Przełęcz Dukla - LKS Przełom Besko 2:1
 • Partyzant Targowiska - LKS Skołyszyn 1:0
 • Kotwica Korczyna - Gaudium Łężyny 4:0
 • ULKS Grabowianka Grabówka - Iwonka Iwonicz 2:2
 • Nafta Jedlicze - Polonia Kopytowa 2:2
 • OKS Markiewicza Krosno - Gimball Tarnawa 1:0
 •        

Statystyki drużyny

Losowa galeria

Przełom Besko 7:2 Rzemieślnik Pilzno
Ładowanie...

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 20, wczoraj: 194
ogółem: 1 275 290

statystyki szczegółowe

Historia

Zarys historii działalności sportowej
na terenie Beska w latach
1948-2006.

Pierwsze wzmianki o aktywności sportowej mieszkańców Beska pochodzą z 1946 roku, kiedy w społeczności zaczęła świtać inicjatywa powołania organizacji w ramach której można byłoby uprawiać zorganizowany już „sport”.
W 1948 roku założone zostało w Besku koło L.Z.S. a w drugiej połowie tegoż roku zgłoszono drużynę do rozgrywek w klasie „C”. W klasie tej drużyna występowała ponad 15-lat a w latach 60-tych grali w niej m.in.: St. Szul, St. Łącki, J. Gogniat, St. Rakuś, Z. Rajter, A. Mermer, B. Marszałek.
Mecze rozgrywano wówczas na boisku piłkarskim po lewej stronie byłej cerkwi.
Walczono również w klasie „B”, gdzie rywalizowano z Brzozowem, Zagórzem a do historii przeszedł pojedynek o utrzymanie się w kl. „B” z Bażanówką (wiosna 1966) wygrany na wyjeździe 2:1 na który to mecz z Beska do Bażanówki wyjechało ponad 300 kibiców. Początek lat 60-tych to również inicjatywa budowy nowego boiska piłkarskiego. Grono ludzi skupione wokół ówczesnego prezesa L.Z.S-u Zbigniewa Szałankiewicza, przy współpracy z Gromadzką Radą Narodową w Besku doprowadziło do powstania w 1966 roku nowego boiska piłkarskiego. Kolejne lata to powiększenie stanu posiadania L.Z.S-u poprzez dobudowanie trybun, szatni (1975r), świetlicy oraz infrastruktury stadionowej.
W latach tych klub reprezentują jedynie piłkarze grający w kl. „C” oraz powstaje drużyna juniorów a po podjęciu pracy w S.P. Besko (początek lat 70-tych) przez nauczyciela W.F-u P. Jana Macko drużyna trampkarzy. Jesienią 1973 roku drużyna piłkarska która do tej pory brała udział w rozgrywkach jako L.Z.S. Besko przyjęła nazwę „Przełom” Besko. Nazwa ta trwała do roku 1978, kiedy to po podpisaniu umowy sponsorskiej przez ówczesnego prezesa klubu Bolesława Marszałka z miejscowym zakładem pracy- Państwowym Ośrodkiem Maszynowym (reprezentowanym przez dyr. Leopolda Mieleckiego i dyr. Zbigniewa Stapińskiego) - zmieniono nazwę na Ludowy Klub Sportowy „Pomowiec” Besko. „Pomowiec” figurował w nazwie klubu do roku 1993 kiedy to rozwiązano zakład patronacki i z tego powodu klub - prezesem którego był wówczas Stanisław Małek - wrócił do poprzedniej nazwy „Przełom” przy której trwa do dnia dzisiejszego. W roku 1975 seniorzy trenera J. Macko awansują do klasy”B” co zbiega się z uroczystym otwarciem stadionu w dniu 22.07. Drużyna piłkarzy idąc za ciosem awansowała w następnym roku do klasy „A” podobnie jak juniorzy Beska. Druga połowa lat 70-tych to również rozwój w środowisku Beska dyscypliny podnoszenia ciężarów. Zawodnicy LZS-u stanowili bezpośrednie zaplecze I-ligowej Sanoczanki a największe sukcesy odnosili: Zdzisław Gierad, Stanisław Kornasiewicz, Bolesław Wacław, Edward Kielar oraz Marian Kielar którzy zdobywali tytuły na Ogólnopolskich Spartakiadach Młodzieży. Jesienią 1976 roku w związku z brakiem miejsca na działalność sekcji podnoszenia ciężarów, postanowiono wybudować siłownię o wymiarach 12 x 6 m, jednak w trakcie planowania uzyskano obietnice pomocy ze strony dyr. Wydz. Kultury Fizycznej Sportu i Turystyki w Krośnie P. M.Wilka. Wiosną 1978 roku zmontowano metalowe konstrukcje a całość inwestycji – hala o wymiarach 24 x 12m oraz hotelik klubowy na 35 miejsc wraz z zapleczem otwarto uroczyście 16.07.1978 roku. Jesienią roku 1979 na wniosek zarządu klubu do Rady Wojewódzkiej L.Z.S. postanowiono utworzyć przy L.K.S. „Pomowiec” Besko pierwszą w województwie Krośnieńskim sekcję zapasów w stylu wolnym. Pierwszym trenerem i twórcą sukcesów był nauczyciel w S.P. Besko lekcji W.F-u Leon Jasiński, który do pracy w Besku został ściągnięty aż z Elbląga. Sekcja po rocznym okresie przygotowawczym już wiosną 1980 roku rozpoczyna starty w lidze makroregionu małopolskiego. Największe osiągnięcia w tej dyscyplinie mieli; Łukasz Kieroński - późniejszy zawodnik Wisłoki Dębica i Legii Warszawa (której barw bronił również Józef Skubel), brązowy medalista Mistrzostw polski oraz reprezentant polski „B” oraz Jacek Józefczyk i Robert Tabisz którzy byli wicemistrzami Polski Zrzeszenia L.Z.S, oraz Mariusz Fedio i Ryszard Zajączkowski którzy uzyskali uprawnienia instruktorów zapasów. Sekcja została rozwiązana ze względu na wycofanie się ze współfinansowania przez Radę Wojewódzką L.Z.S.

W latach 70-tych oraz 80-tych w ramach klubu działała również sekcja szachowa której to zawodnicy prowadzeni przez instruktora Andrzeja Danysza walczyli z powodzeniem w rozgrywkach klasy okręgowej a następnie trzeciej ligi. Młodzi szachiści występowali również w szeregu turniejach odnosząc w nich znaczące sukcesy. Trzon drużyny stanowili m.in; Józef Rybicki, Lesław Gałkowski, Andrzej Filarowski, Danuta Zubik, Marzena Rybicka, Zyta Filarowska. Sekcja została rozwiązana na początku lat 90-tych.
W związku ze sponsorowaniem klubu przez P.O.M. Besko zawodnicy klubu wielokrotnie startowali w imprezach organizowanych przez Zrzeszenie Zakładów Technicznej Obsługi Rolnictwa. Już na początku lat 70-tych drużyna z Beska awansowała do turnieju półfinałowego w Chełmnie gdzie po jednym zwycięstwie i dwóch porażkach zajęła dopiero czwarte miejsce w Polsce. Jednak już w następnej edycji mistrzostw piłkarze z Beska po przejściu przez eliminacje awansowali do finału krajowego w Błażejewku k. Poznania gdzie zdobyli brązowe medale a grali tam m.in.: Józef Skubel, Józef Saczewski, Adam Kielar, Edward Szybka, Stanisław Mularczyk, trenerem był Władysław Lągawa.

Ostatnie Igrzyska Z.Z.T.O.R. makroregionu Małopolska odbyły się w Besku w 1987 roku.

W dwudniowych zawodach reprezentacja „Pomowca” Besko jako województwo krośnieńskie zajęła pierwsze miejsce wyprzedzając reprezentacje rzeszowskiego, nowosądeckiego, przemyskiego, zamojskiego i tarnobrzeskiego.
Dla kibiców i pozostałych mieszkańców Beska to jednak tylko piłka nożna zawsze decydowała o poziomie sportowym społeczności zwłaszcza w odniesieniu do wspólnoty w gminie, powiecie czy też województwie. Trener Jan Macko po wprowadzeniu drużyny seniorów do kl. „A” w 1976r przystąpił do pracy z juniorami. W krótkim czasie stworzył drużynę która startując z pozycji „A”- klasowego średniaka w sezonie 1977-1978 zajęła pierwsze miejsce i na trzy kolejki przed końcem rozgrywek zapewniła sobie pierwszy w historii klubu awans do ówczesnej klasy regionalnej. W drużynie tej grali m.in.; Ryszard Szybka, Adam Białas, Stanisław Małek, Leszek Mermer, Wojciech Filipowicz, Krzysztof Deńko, Julian Kijowski, Zbigniew Nycz, Marek Wróbel, Waldemar Sałabun, Roman Mermer, Lesław Wolański, Witold Kielar, Marek Kijanka. W klasie tej drużyna juniorów występowała jeszcze trzykrotnie (dwukrotnie w latach 80-tych oraz w sezonie 1998/1999) a za rywali miała renomowane drużyny takie jak: „Stal” Mielec, „Stal” Rzeszów, „Resowia”, „Karpaty” Krosno, „Stal” Stalowa Wola. Drużyna seniorów kilkakrotnie obijała się o awans do klasy „O” m.in. pod koniec lat 70-tych i na początku lat 80-tych gdy trenerami byli: trener Władysław Lągawa a w drużynie występowali : Adam Jaślar, Jan Walus, Czesław Kruszyński (były zawodnik „Sląska” Wrocław, „Pogoni” Szczecin i „Karpat” Krosno) Eugeniusz Pomykała, Józef Mikosz, Antoni Szybka, Ryszard Szybka, Edward Kielar, oraz trener Zdzisław Bobko za czasów którego drużyna kilkakrotnie przebywała na zgrupowaniach w ośrodkach P.O.M-owskich w Wołkowyi i w Myczkowcach. W latach 80-tych i 90-tych drużyna przez cały czas występowała w klasie rozgrywkowej „A”. Z drużyną pracowali wówczas tacy trenerzy jak: Adam Jaślar, Ireneusz Jaślar, Edward Szybka a w podstawowym składzie grali m.in.: Zbigniew Gac, Wiesław Marszałek, Andrzej Ciepły, Jerzy Płatek, Andrzej Kijowski, Rafał Szałankiewicz, Grzegorz Gazdowicz.

W sezonie 2002/2003 drużyna seniorów po ponad dwudziestopięcioletnim pobycie w klasie „A” spadła do klasy „B”. Spadek ten wpłynął jednak mobilizująco zarówno na piłkarzy jak też na działaczy i po rocznym pobycie w tej klasie drużyna powróciła w szeregi „A” klasy by po kolejnym roku w sezonie 2005/2006 grać już w klasie „O”. Największy udział w awansie mieli: kpt. drużyny i jej najlepszy strzelec: Florian Rymarowicz, Wojciech Pasternak, Paweł Jaślar, Michał Łącki, Mirosław Malik, Artur Borkowski oraz prowadzący drużynę od B-klasy trener Tadeusz Niemiec. Aktualnie w klubie działa tylko jedna sekcja piłki nożnej w ramach której istnieją cztery drużyny: drużyna seniorów występująca w klasie „O” - prowadzona przez trenera T. Niemca oraz grające również w kl „O” a prowadzone przez trenera P. Jaślara drużyny juniorów i trampkarzy a od 2006 roku drużyna „Orlików”.

 

Ludowy Klub Sportowy „Przełom” Besko

Data powstania - 1948r.

1948 - 1973 -.Ludowy Zespół Sportowy
1973 - 1978.-.Ludowy Klub Sportowy „Przełom”
1978 - 1993.-.Ludowy Klub Sportowy „Pomowiec”
1993 - nadal - Ludowy Klub Sportowy „Przełom”

Ankiety

Które miejsce zajmie drużyna Przełomu w sezonie 2016/2017 w lidze okręgowej ?

Reklama

Najbliższe spotkanie

LKS Przełom BeskoOstoja Kołaczyce
LKS Przełom Besko   Ostoja Kołaczyce
2018-06-23, 16:30:00


Statystyki przedmeczowe »

Ostatnie spotkanie

Przełęcz DuklaLKS Przełom Besko
Przełęcz Dukla 2:1 LKS Przełom Besko
2018-06-17, 16:30:00
    relacja »
oceny zawodników »

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 30
Czarni Jasło - OKS Markiewicza Krosno
Gimball Tarnawa - Nafta Jedlicze
Polonia Kopytowa - ULKS Grabowianka Grabówka
Iwonka Iwonicz - Kotwica Korczyna
Gaudium Łężyny - Partyzant Targowiska
LKS Skołyszyn - Przełęcz Dukla
LKS Przełom Besko - Ostoja Kołaczyce
Start Rymanów - Iskra Przysietnica

Wyniki

Ostatnia kolejka 29
Iskra Przysietnica 1:3 Czarni Jasło
Ostoja Kołaczyce 2:5 Start Rymanów
Przełęcz Dukla 2:1 LKS Przełom Besko
Partyzant Targowiska 1:0 LKS Skołyszyn
Kotwica Korczyna 4:0 Gaudium Łężyny
ULKS Grabowianka Grabówka 2:2 Iwonka Iwonicz
Nafta Jedlicze 2:2 Polonia Kopytowa
OKS Markiewicza Krosno 1:0 Gimball Tarnawa

Najnowsza galeria

Program ,,Klub"
Ładowanie...

Buttony